Ever wonder what it actually costs to do your laundry? Take a look at this breakdown to see how Washed compares.
According to our research, the average family does about 7 loads of laundry per week, spending approximately 5 hours to do that laundry. That translates into 364 loads of laundry per year!! With this in mind, we did some math and put together a summary of what you spend each year just to wash your clothes.
SUPPLIES
Detergent (Tide): 96 loads of laundry will use about $19 dollars of detergent. So, 364 loads of laundry = $72 per year.
Fabric Softener (Downey): 120 loads use about $9 of fabric softener. This comes to a cost of $27 per year.
Bleach (if used for 2 loads per week): 121oz of bleach for $5 = a cost of $35 per year.
UTILITIES
Without going into the math (although we’d be happy to show you if you want!) here are average utility costs:
Electricity for Washer: $19 per year
Electricity For Dryer: $101 per year
Heating water: $113 per year
Water usage: $40 per year
YOUR TIME
If your time is worth at least minimum wage ($7.25/hr) x 260 hours of laundry – it would cost you $1,885 in time.
Let’s add it all up!
Supplies: $134
Utilities: $273
Your Time: $1,885
Total cost for laundry each year: $2,292
Now, let’s look at how much it costs for laundry service with Washed. The math is simple:
The average order we get from a family is $44 per week. Multiply that by 52 weeks and it would cost $2,288 per year.
The answer is clear. Signing up with Washed will cost you the same amount as it would doing all the washing and folding yourself. Except, with Washed, you get back your most precious commodity: TIME.
What is your time worth? Schedule a pick up with Washed and put life before laundry.